Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczecinku, Pion Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia uprzejme informuje , że w dniu 15 listopada obchodzić będziemy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Od 1991 roku w trzeci czwartek listopada tysiące palaczy stara się wytrwać w niepaleniu, a część z nich przestaje w ogóle palić traktując ten dzień jako początek walki z nałogiem. Inicjatorem tego święta jest amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem większość palaczy Ameryki a idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach na całym świecie.
Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego poparcia idei – organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.
Współdziałanie wielu różnorodnych instytucji i organizacji, w tym środków masowego przekazu, pozwoli na zwiększenie zakresu i zasięgu działań profilaktycznych oraz stworzy efektywnie działającą koalicję na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa.
Działania te mają znacznie większy wpływ na postawy zdrowotne społeczeństwa, a w konsekwencji na stan zdrowia obywateli.
Zachęcamy do podejmowania działań promujących zdrowy styl życia bez papierosa , do prowadzenia edukacyjnych kampanii społecznych oraz współpracowania z innymi jednostkami w aspekcie podnoszenia wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem substancji zawierających nikotynę i możliwości zapobiegania skutkom ich spożycia .
Z poważaniem
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Szczecinku
mgr Barbara Szysz