Rankiem 28 stycznia 1945 roku rozpoczęła się ewakuacja oficerów z Oflagu II D do obozu w Sandbostel i innych obozów jenieckich III Rzeszy. Od liku lat młodzież z liceum ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim nie zapomina o tej dacie i żołnierzach ewakuowanych wówczas z obozu w okolicach Bornego Sulinowa.
Kolejna, tym razem 76 rocznica ewakuacji również nie pozostała zapomniana. Grupka maturzystów z kaliskiego liceum postanowiła, że choć na chwilę, nawet w trudnych warunkach obostrzeń pandemicznych uczcić pamięć bohaterów tamtych dni. Z przyczyn technicznych krótka wizyta na Oflagu miała miejsce w piątek 29 stycznia 2021 roku.
Pod pomnikiem poświęconym jeńcom, oraz w lesie na cmentarzu jenieckim złożono wiązanki i znicze. Znicze także w imieniu władz Bornego Sulinowa zapalono również pod krzyżem przy dawnym baraku. W symbolicznym i skromnym wydarzeniu towarzyszył nam pan Dariusz Czerniawski z Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie. Pan Dariusz przybliżył obecnym kilku uczestnikom historie związane z ewakuacją i losami jeńców.
Dziękuję naszym uczniom za ten spontaniczny akt pamięci, w tym szczególnym czasie. Przyjechali oni na teren Oflagu z odległych zakątków województwa zachodniopomorskiego. Dziękuję również za zachowanie warunków obostrzeń podczas naszego spotkania i upamiętniania tych wydarzeń przy obozowych pomnikach. Dobrze jest wiedzieć, że są uczniowie, którzy pamiętają o bohaterach sprzed 76 lat.
Paweł Łuczko